Puhdista rännit ennen lumentuloa
- Lavialainen mökkitalkkari Yrjö Vuohelainen poisti lehdet ja havunneulaset Karhijärven rannassa sijaitsevan kesämökin ränneistä. Rännit olisi hyvä puhdistaa vasta sitten, kun lähes kaikki lehdet ovat tippuneet puista.
Mökkitalkkari Yrjö Vuohelainen seisoo tikapuilla ja puhdistaa taas kesämökin sadevesiränniä. Tämä on lähes jokapäiväistä puuhaa lokakuussa.
”Neulaset ovat pahoja. Ne ovat pihkaisia eivätkä mätäne. Havunneulaset ruostuttavat kattoja, joten ne kannattaa pyyhkiä ajoissa pois.”
Vuohelainen kehottaa puhdistamaan rännit kahdesti vuoden aikana, myös keväisin.
Jos mökkiä ei ole vielä pantu talvikuntoon, niin nyt on viimeiset ajat. Vuohelainen on huomannut, että varsinkin vesipumppujen kanssa ihmisten pitäisi olla tarkempia.
”Ne jätetään syksyllä liian pitkälle järveen, eikä oteta huomioon jäiden tuloa. Myös kaivoista pumput pitää ottaa ajoissa pois. Tästä on ihan omakohtaista kokemusta: vaikka yöllä ei ollut kuin 3 astetta pakkasta, niin oma pumppuni jäätyi ja meni rikki.”
Jo 17 vuotta mökkitalkkarin hommia tehnyt Vuohelainen kertoo, että Laviassa on tehty viime aikoina mökkimurtoja.
”Nyt se sama porukka on liikkunut myös Kiikoisissa, eikä heitä ole saatu kiinni. Hälytyslaitteetkaan eivät auta, koska ei kukaan ehdi ajoissa paikalle. Varkaat käyvät jo päivällä tarkistamassa, että käykö mökillä ketään.”
Vuohelaisella on 25 vakiasiakasta, muitakin kuin mökkiläisiä. Suurin osa on eläkeläisiä ja esimerkiksi leskiä.
”Ilmoitan omaisille, jos näyttää siltä, että vanhus ei enää pärjää yksin kotona. Omaiset eivät huomaa muutoksia niin helposti, koska vieras ihminen on kriittisempi.”
Vuohelainen on varma, että leikkaukset kotitalousvähennykseen lisäävät pimeän työn teettämistä.
”Se oli jo viime kesänä näkyvissä.”
Hän sanoo, että mökkitalkkarilla pitäisi ehdottomasti olla työpari, mutta toista miestä ei ole varaa palkata.
Apu olisi ollut paikallaan, kun Vuohelainen putosi taannoin tikkailta. Hän oli kiinnittämässä irronneita lumiesteitä takaisin rivitalon räystääseen, kun tikkaat lähtivät alta.
”Laitoin akkukoneella pultteja kiinni ja seisoin tikapuiden päällä liian korkealla. Alhaalla maassa oli betonikäytävä, mutta onneksi tulin selälleni suoraan tikapuiden päälle. Ja onneksi tikkaat joustivat, koska toinen pää oli jäänyt kiinni rappusten reunaan. Selvisin ilman luunmurtumia.”



Olipas ajankohtainen tietoisku. Tänään on rännit putsattu! Ilman muistutusta olisi jäänyt tekemättä. Kiitos.
Ilmoita asiaton kommentti