Lavian Kuutamohiihto täyttää 20 vuotta
Tämän vuotisen Kuutamohiihdon tarkkaa ajankohtaa ei ole Laviassa vielä päätetty. Se riippuu siitä, koska on täysikuu.
”Joko 10. helmikuuta tai 2. maaliskuuta. Tavoite on, että kuu on silloin näkyvissä”, sanoo Kuutamohiihdon puuhamies Vesa-Pekka Kuusela.
Karhijärven jäällä on kuutamossa sivakoitu jo parikymmentä vuotta. Kuusela muistelee, että 20 vuoteen on mahtunut monenlaisia talvikelejä.
”On ollut myrskyä ja sadetta, suojasäätä ja paukkupakkasta, mutta vain kerran tapahtuma on jouduttu siirtämään pururadalle heikon jäätilanteen takia.”
Kuutamohiihdossa hiihdetään Karhijärvellä puhdistamon rannasta Selkäsaareen. Matkaa on noin 3,5 kilometriä. Saaressa juodaan mehut ja paistetaan makkaraa.
Lavian Kuutamohiihto on maakunnan vanhimpia kuutamohiihtoja. Parhaimpina vuosina osallistujia on ollut yli 300 ja huonoimpinakin vuosina lähes 100.
”Pakkasrajaa ei ole. Suomalainen pystyy olemaan ulkona pakkasessa, kunhan pukeutuu sen mukaan. Viime vuonna pakkasta oli -25 astetta.”
Kuutamohiihdon 20-vuotista taivalta juhlitaan Suomelan koululla 25. helmikuuta.



Onnittelut hienolle talkooporukalle vuosien työstä. Toivottavasti taas pääsee mukaan. Karhijärven jäällä pidetyt ladut ovat olleet Lavian parasta antia. Odotan jo kovasti!
Ilmoita asiaton kommentti