Ellivuoren ulkoliikuntapaikat ja asuntovaunualue valmistuvat jo kesäkuussa
- Ellivuoren uudella karavaanarialueella on vielä hiljaista, mutta kesällä siellä liikkuu muitakin kuin nelijalkaisia kulkijoita. Asuntovaunupaikkoja on jo varattu, vaikka alue avautuu vasta kesäkuussa.
Kesäkuussa Ellivuoressa vietetään uudistuneen alueen avajaisia. Silloin ovat valmiina ulkoliikuntapaikat, asuntovaunualue sekä uudet liikennejärjestelyt.
Ellivuoren hotellin ympäristö saa kokonaan uuden ilmeen. Puretun kuplahallin paikalle nousee monitoimikaukalo, jossa voi kesäaikaan harrastaa erilaisia pallopelejä. Lisäksi alueelle tulee skeittipaikka, parkour-alue, lasten liikunta- ja leikkipaikka sekä aikuisten kuntoiluvälineet.
Alueen sisääntulo muuttuu niin ilmeeltään kuin liikennejärjestelyiltään. Asuntovaunualue on jo lähes valmis ja yli puolet paikoista on varattu kesästä eteenpäin.
”Alueen ilme tulee muuttumaan totaalisesti. Ellivuoren kasvojen kohotus”, sanoo karavaanarialueen rakentaja Marko Mikkola Ellivuoren matkailu- ja kehittämisyhdistyksestä.
Ulkoliikuntapaikat rakennetaan osittain EU:n hankerahalla. Ellivuoren matkailu- ja kehittämisyhdistys on saanut 150 000 euroa hankerahaa Joutsenten reitiltä. Hankkeen kokonaisbudjetti on 200 000 euroa.
”Idea on, että liikuntapaikat ovat vapaasti kaikkien käytössä. Matkailu- ja kehittämisyhdistyksen avulla teemme Ellivuoresta eteläisen Suomen vetovoimaisimman perheliikuntakeskuksen 5 vuoden sisällä”, valottaa yhdistyksen puheenjohtaja Kari Aalto.
Alueen kehittämiseen kuuluu myös karavaanarialue oheispalveluineen. Sen toteuttajana on Marko Mikkola. Hän omistaa 7 hehtaaria maata hotellin alueella. Itse hän ei karavaanarialuetta lähde pyörittämään, vaan vuokraa toiminnan eteenpäin.
”Tarkoitukseni on kehittää aluetta pikku hiljaa. Vuokraan maapohjaa ja tarvittaessa myös rakennan. Parhaillaan käyn neuvotteluja kahden toimijan kanssa yritystoiminnan aloittamisesta Ellivuoressa.”
Minkälaisesta yritystoiminnasta on kysymys?
”Siihen en voi vielä vastata, koska neuvottelut ovat kesken. Matkailuun se liittyy.”
”Ellivuoren matkailu- ja kehittämisyhdistys on lähtenyt hyvin liikkeelle. Siinä on jäseniä Holiday Club -hotelliketjusta lähtien”, Mikkola sanoo.
Mitä kuuluu Ellivuoren alueen muille kehittämissuunnitelmille? Lue Tyrvään Sanomista tiistaina 6.3.


