Ladataan
Uutiset Elämänmeno Puheenvuoro Urheilu Näköislehti Kaupallinen yhteistyö

Potilas lääkittiin sairaaksi – ”Kuinka voi potilaan kunto näin äkkiä pahentua?”

MIELIPIDE Nimimerkki Potilaan omainen kirjoitti kokemuksen ikäihmisen sairaanhoidosta (Tyrvään Sanomat 4.4.). Perheemme iäkkäällä omaisella on vähän saman tyyppisiä kokemuksia. Omaisemme joutui pitkäaikaisen unettomuuden vuoksi sairaalaan tutkimuksiin ensiavun kautta. Kun menen käymään, hän makaa hyvin voipuneen oloisena sängyssä. Valittaa kovaa väsymystä. Ei jaksa mennä suihkuun, kun ei osaa sitä käyttää. Mikä on vienyt äkkiä tämän normaalin taidon? Selvisi, että hänelle on annettu keskushermostoon vaikuttavaa sertral-lääkettä, joka vei vanhan ihmisen heti tokkuraan. Tokkuraisuus tulkittiin sitten potilaan omaksi sairaudeksi ja lisättiin toinen lääke ketiapiini ja rauhoittava opamox päälle. Tällaisella lääkearsenaalilla hänestä on tehty oikeasti sairas, joka kuormittaa osaston hoitajia paljon enemmän kuin olisi normaalisti aito itsensä. Lääkkeillä muunneltua potilasta käsitellään ja hoidetaan nyt eri lailla kuin mitä hän oikeasti tarvitsisi. Lääkkeet saavat ajatukset ja aistitoiminnot sekaisin, seinillä näkyy kirjaimia ja sängyssä on jotain mustia pisteitä, kirppuja. Yöllä kaatuu vessassa, jolloin toinen lääke lopetetaan. Kun taas menen käymään, hän sanoo, että täytyy ruveta suunnittelemaan hautajaisia. Kuinka voi potilaan kunto näin äkkiä pahentua ja vielä sairaalassa? Ei kotona ole tällaisia lääkkeitä tarvittu. Mielestäni sairaalan hoitokulttuuriin pitäisi nyt kiinnittää huomiota. Ei kukaan varmaankaan tahallaan tee mitään väärin, talon hoitorutiinit vaan määrittävät toimintaa. Rutiinia taitaa olla myös se, että sairaalassa ei tunnisteta kaikkia lääkkeiden vaikutuksia. Omaisten on hyvä tiedostaa ja olla aktiivisia silloin, kun huomaavat jotain mikä ihmetyttää. Toinen omainen