Vuosia hoitoalalla ollut Maija Lyytikäinen mietti, mitä oikeasti haluaa – Nyt hän työskentelee osa-aikaisesti ja käynnistää ryhmän vähän liikkuville Sastamalassa

Liikunta-alalle siirtynyt Maija Lyytikäinen sanoo, että hyvinvoinnin edistämisessä realistiset tavoitteet, hyvin pienetkin, toteutuvat parhaiten. Jollekin se voi olla postin haku tai vartin ulkoilu. Jo yksikin liikuntakerta nostaa mielialaa ja parantaa unenlaatua.

Maija Lyytikäinen valmistui vuodenvaihteessa liikuntaneuvojaksi ja aloitti kaupungin liikuntapalveluilla Sastamalassa vuodenvaihteessa. Osa-aikainen työ mahdollistaa tarvittaessa myös sairaanhoitajan keikkatyöt.

| Päivitetty

Joulukuu oli kuukausi, jolloin sastamalalaisen Maija Lyytikäisen piti palata opintovapaalta takaisin sairaanhoitajan ja tiimivastaavan työhönsä Nokian Edeniin. Hän ehti jo ilmoittaa silloiselle työnantajalleen Coronarialle, että palaa, mutta elämällä – tai oikeastaan Sastamalan kaupungilla – oli muita suunnitelmia. Lyytikäinen irtisanoutui.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos