Anna-Kaisa Haapalainen, 45, väsyi sairaanhoitajan työhön ja opiskelee nyt Sastamalassa aivan muuta alaa: ”Palkassa ei isoa eroa ole”
Tyrvään Sanomien uudessa juttusarjassa kerrotaan ihmisistä, jotka ovat vaihtaneet alaa. Oman tarinansa kertoo leikkaussalisairaanhoitaja Anna-Kaisa Haapalainen, joka opiskelee nyt lavasterakentajaksi Sastamalassa.
Anna-Kaisa Haapalainen opiskelee lavasterakentajaksi Tyrvään käsi- ja taideteollisuusoppilaitoksessa Sastamalassa. Kuva: Jaakko Oikarinen
Virpi Starkman
25.2. 18:00
”Olet aivan väärällä alalla.” Tämän kommentin Anna-Kaisa Haapalainen, 45, on kuullut lukemattomia kertoja.
Hän on työskennellyt leikkaussalisairaanhoitajana Tampereen yliopistollisessa keskussairaalassa Taysissa parikymmentä vuotta. Tällä hetkellä Haapalainen on opintovapaalla ja käy koulua Sastamalassa Tyrvään käsi- ja taideteollisuusoppilaitoksessa.