VaLePan maanantai-illassa nähtiin yksi iso ilonpilkahdus – Vaivoista kärsinyt Sakari Mäkinen on valmis mestaruusjahtiin

Sastamalalaisjoukkue tyrmäsi Tuto Volleyn toistamiseen ja on enää voiton päässä välieräpaikasta.

Maanantai-illan parasta antia – Sakari Mäkinen alkaa päästä vireeseen.

Vammalan Lentopallon kaiken kokeneelta passarilta Mikko Eskolta löytyy uskallusta totuuden kertomiseen.

Tämä todistettiin harmaan maanantai-illan puolivälieräkamppailun jälkeen, kun sastamalalaisjoukkue oli tyrmännyt Tuto Volleyn vieraskentällä lukemin 3–0 (25–21, 25–21, 25–15) ja hankkinut ottelusarjassa 2–0-johdon.

Välieräpaikka on ensimmäisen kerran katkolla keskiviikkona Sastamalassa.

Kaikki merkit viittaavat siihen, että pudotuspelien ensimmäinen vaihe on kuudetta peräkkäistä mestaruutta metsästävälle sastamalalaisjoukkueelle kevät välipala.

”Kävelyvauhdilla tulevat voitot eivät palvele mitenkään tässä vaiheessa kautta. Sitä toivoo aina tiukempaa vastusta, koska pelit kovenevat kuitenkin kevään mittaan”, Esko sanoi suoraan.

VaLePan viime kevään mestarihakkurin Matias Tihumäen poissaolo jätti ison loven Tuton hyökkäyspeliin. Hän oli kokoonpanossa ja vaihtopenkillä, mutta ei edes lämmitellyt. Luultavasti syynä oli olkapäävaiva.

Tuton luotsi Olli Kuoksa tuntee hyvin pudotuspelien maailman. Hän ei kommentoinut Tihumäen tilannetta mitenkään.

Tihumäen korvannut yleispelaaja Antti Karttunen joutui liian kovaan paikkaan.

VaLePa odottaa tyynesti, kuka marssii ristipaikalle. Yhtenä vaihtoehtona on pomppuihme William Groffier. Yleispelaaja hyytyi VaLePan maanantaisessa vartioinnissa peräti kuusi pistettä pakkaselle.

Maajoukkuelaituri Sakari Mäkisen pirteä esitys oli ilman muuta VaLePan suurin ilonpilkahdus. Mäkinen hyökkäsi ilman virheitä ja piti vastaanoton mintissä koko illan.

VaLePan valmentaja Janne Kangaskokko sivuutti taitavasti kysymyksen Mäkisen polvien kunnosta.

”Sakke on kevään mies. Kun pelit kovenevat, hän parantaa esityksiään”, Kangaskokko kommentoi.

Sastamalalaisjoukkue oli totutun vahva erien ratkaisuhetkillä.

”Teemana oli oman hyökkäyspelin parantaminen. Onnistuimme siinä. Saimme omalla syötöllä hyvin painetta, vaikka hypärimiehille tuli hiukan liikaa virheitä.”

Katkaisupeli on usein hankala, mutta tässä tapauksessa Tuton yllätysmahdollisuudet ovat vähäiset keskiviikon kohtaamisessa.

”Jos on tarvetta, meillä on vielä kiristämisen varaa”, Kangaskokko pohjusti.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos