Erikoinen kiista Sastamalassa: kaupunki ja ely-keskus riitelevät 170 metrin tienpätkästä – ”Outo ratkaisu”
Pirkanmaan ely-keskus ja Sastamalan kaupunki vääntävät kättä Keikyän koulun asemakaavan pienestä yksityiskohdasta, jolla voi olla iso merkitys tienhoidon kannalta.
Keikyän entisen koulun asemakaavan muutos hyväksyttiin Sastamalassa helmikuussa. Nyt Pirkanmaan ely-keskus on valittanut kaavasta. Kuva: Hanna Pihlajamäki / arkisto
Sastamalassa on käynnistynyt erikoinen kiista Keikyässä sijaitsevan vajaan 200 metrin mittaisen Kiviniementien tieosuuden kohtalosta. Sastamalan kaupunki ja Pirkanmaan ely-keskus vääntävät nyt Hämeenlinnan hallinto-oikeudessa kättä siitä, tulisiko kyseinen osuus merkitä uudistettavaan asemakaavaan katu- vai tiealueena.