Vääntö Pirkanmaan sairaanhoitopiirin miljoonien loppulaskusta jatkuu – Nyt kahdelta tytäryhtiöltä pyydetään 5 miljoonan euron lisäosinkoja
Miten Pirkanmaan sairaanhoitopiiri hoitaa odotettavissa olevan alijäämänsä? Nyt hyvinvointialue antoi suostumuksensa sille, että neljän miljoonan euron lisälasku voidaan kattaa tytäryhtiöiden lisäosingoilla.
Pirkanmaan sairaanhoitopiirin loppulaskusta on syntynyt vääntö, jota käydään murrosvaiheen kynnyksellä. Sairaanhoitopiirin toiminta päättyy vuoden lopussa, kun hyvinvointialue aloittaa. Tampereen yliopistollisen sairaalan edustalla kuvattiin kesällä 2019. Kuva: Toni Repo / arkisto
Pirkanmaan hyvinvointialue antaa suostumuksensa sille, että Pirkanmaan sairaanhoitopiiri voi kattaa odotettavissa olevaa alijäämäänsä tytäryhtiöidensä lisäosingoilla.
Aluehallitus päätti asiasta kokouksessaan keskiviikkona. Päätös ei ollut yksimielinen.