Viranomaisten päätös voi pakottaa seurakunnan nopeisiin ratkaisuihin: Vammalan seurakuntatalo voi mennä kiinni jo ennen kesää

Seurakunta varautuu jo siihen, että aluehallintovirasto voi sulkea Vammalan seurakuntatalon nopealla aikataululla. Korvaavia tiloja etsitään.

Vammalan seurakuntatalon kohtalo on auki. Korjataanko se vai myydään? Peruskorjaus maksaisi noin kolme miljoonaa euroa. Jotain on joka tapauksessa tehtävä, sanovat kiinteistötyöryhmän puheenjohtaja Esko Raskila (vasemmalla), talousjohtaja Sanna Kemppi ja kirkkoherra Vesa Aurén.

Sastamalan seurakunnalla voi olla pian edessä tilanne, että Vammalan seurakuntatalo pannaan kiinni viranomaisten määräyksestä, halusi seurakunta sitä tai ei.

Rakennuksen kuntotarkastukset osoittavat, että kiinteistö vaatii isoja korjauksia. Aluehallintovirasto tullee jo toukokuussa vaatimaan, että seurakuntatalon korjaukset aloitetaan välittömästi tai tilat poistetaan käytöstä. Ongelmia on todettu niin rakenteissa kuin sisäilmassakin.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos