Savupiippu kuumeni ja aiheutti tulipalon Keikyässä

| Päivitetty

Sastamalan Keikyässä kamiinan metallipiippu kuumentui perjantaina aamuyöllä liikaa ja aiheutti loma-asunnon välipohjaan kytemällä etenevän tulipalon. Pirkanmaan pelastuslaitos sai hälytyksen Vehka-alhontielle kahdeksan aikaan perjantaina.

Päivystävä palomestari Jarkko Pietiläinen kertoo, että asukas oli yöpynyt asunnossa, mutta palon olivat havainneet remonttia aamulla tekemään tulleet rakennustyöntekijät. Pelastuslaitoksen tullessa paikalle he olivat jo ehtineet alkusammuttaa paloa ja myös purkaa harjakaton rakenteita sisältä päin.

Pelastuslaitos varmisti tulipalon sammumisen raivaamalla palokohdetta. Palosta ei aiheutunut henkilövahinkoja eikä asukas hengittänyt savua, koska savu ei levinnyt yläpohjasta asuintiloihin.

Pietiläisen mukaan kamiinaa oli käytetty illalla ja palo oli syttynyt yläpohjassa yön aikana.

Rakennukseen tuli savuvahinkoja ja pieniä vesivahinkoja sammutuksesta. Lisäksi pelastuslaitos joutui purkamaan kattoa sisältä päin sammuttaessaan paloa.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos