Ehdotus: Kaupungin kulttuuripalkinto Kirsi-Marja ja Jarmo Niemiselle, elämäntyön kunniamaininta Leena Toivoselle

Arkisto
Ehdotus: Kaupungin kulttuuripalkinto Kirsi-Marja ja Jarmo Niemiselle, elämäntyön kunniamaininta Leena Toivoselle

Tyrvään Pappilan avajaisia vietettiin lokakuussa.

Kirsi-Marja ja Jarmo Niemiselle ehdotetaan Sastamalan kaupungin vuoden 2017 kulttuuripalkintoa, Kalle-patsasta.

Perustelujen mukaan Niemiset ovat säilyttäneet Tyrvään Pappilan tuleville sukupolville kunnostamalla sen upeaksi tapahtumien taloksi. Pappilan runsas ja korkeatasoinen ohjelmatarjonta on upea lisä alueen tapahtumatoimintaan ja samalla se elävöittää koko seutua.

Lisäksi elämäntyön kunniamaininnan saajaksi ehdotetaan Sarkia-Seuran puheenjohtajaa Leena Toivosta.

Toivonen on toiminut Sarkia-Seuran sihteerinä vuodesta 1986 ja puheenjohtajana vuodesta 1996 alkaen. Yhdistyksen toiminnan lisäksi Leena Toivonen on vastannut Kiikassa sijaitsevan Sarkia-museon ylläpitämisestä ja kunnostamisesta sekä omilla esiintymisillään tehnyt Sarkian runoutta tunnetuksi merkittävällä tavalla.

Kasvatusjohtaja Pekka Kares on tehnyt ehdotukset 14. marraskuuta kokoontuvalle sivistyslautakunnalle.


Kommentit (1)

  • Nimetön

    Sopivat palkintojen saajat olisivat!

Kirjoita kommentti

Perustele, kirjoita selkeästi, älä vähättele ihmisiä, ÄLÄ HUUDA. Pysy aiheessa ja muista käytöstavat. Kommentit luetaan ja tarvittaessa muokataan ennen julkaisua.

Meillä on nollatoleranssi alatyyliselle ilmaisulle, henkilöön käyvälle arvostelulle ja vihamielisyydelle. Emme julkaise kommentteja, joiden ainoa sisältö on negatiivinen mielipide vailla perusteluja. Jätämme julkaisematta myös ne kommentit, joissa ei lainkaan piitata oikeinkirjoituksesta kuten isoista alkukirjaimista tai välilyönneistä.

Kiitos etukäteen rakentavasta kommentistasi!

Etusivullamme juuri nyt:

Sammio